X
Tel. +48 91 434 21 46 infopoland@bluecollar.dk

BlueCollar JobSupply Energetykow 3/4, pok. 418 PL70-952 Szczecin Poland

Jedziesz do Danii – czy zabierasz ze sobą samochód?

Wśród kwestii interesujących pracowników tymczasowych wyjeżdżających do Danii, obok wysokości zarobku, czy wymiaru przysługującego urlopu pojawiają się też pytania o możliwość zabrania ze sobą własnego samochodu.

BlueCollar

Często po konsultacjach ze znajomymi, albo osobami niezbyt obeznanymi z tematem, pojawiają się pytania o ubezpieczenie, rejestrację, a nawet cło. Tymczasem warunki używania własnego wozu na Duńskich drogach są znacznie prostsze, niż mogłoby się wydawać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady.

Sytuacja pracownika tymczasowego

Praca tymczasowa jest specyficzną formą zatrudnienia regulowaną odpowiednimi przepisami – działania wykonywane na rzecz pracodawcy odbywają się w czasie nie przekraczającym okresu określonego ustawowo. W ten sposób praca okresowa, sezonowa, czy doraźna jest odpowiednio zabezpieczona, a w konsekwencji pracownicy tymczasowi mają swoje prawa związane z pobytem w obcym kraju. Jedną z charakterystycznych i zarazem często podnoszonych spraw z tej dziedziny jest korzystanie z samochodu na tablicach rejestracyjnych kraju, z którego przybywa pracownik. Aplikując o pracę w Danii warto wiedzieć jak to wygląda w przypadku tego kraju? Żeby jeździć zabranym z kraju autem po duńskich drogach, należy posiadać dowód rejestracyjny, ważne ubezpieczenie OC, prawo jazdy, a także kopię kontraktu. Po co?

Co w przypadku kontroli?

Wyjeżdżając do pracy do Danii nie ma się czego obawiać zabierając ze sobą swój samochód. Jeśli miejscem zamieszkania pracownika tymczasowego jest Polska, a jego pobyt w Danii nie przekracza w danym roku 185 dni, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by po miejscowych drogach poruszał się przywiezionym ze sobą pojazdem. Na wypadek kontroli, poza normalnie wymaganymi dokumentami, kierowca musi mieć ze sobą kopię umowy o pracę – potwierdzenie formalnego zatrudnienia automatycznie usprawiedliwia obce tablice, ponieważ w przypadku osób przenoszących się do Danii na stałe, sytuacja wygląda inaczej. Podobnie, jeśli pobyt przekroczy ustawowe 185 dni. Wówczas właściciel samochodu ma obowiązek złożenia do Duńskiego Urzędu ds. Motoryzacji wniosku o pozwolenie na poruszanie się po Danii na zagranicznych tablicach, albo do zarejestrowania samochodu.

Jeśli limit zostanie przekroczony

Przypadki przekroczenia ustawowego czasu poruszania się po Danii samochodem zarejestrowanym za granicą też nie są problemem. Wniosek o pozwolenie na jazdę na obcych tablicach rozpatruje miejscowy Urząd Skarbowy SKAT. Zanim urząd podejmie decyzję, kierowca wciąż może jeździć po duńskich drogach na dotychczasowych numerach. Koszt wniosku to 400 DKK. Formalne zatrudnienie oznacza, że pracownik tymczasowy może liczyć na swoisty patronat ze strony zatrudniającej go agencji - koordynatorzy BlueCollar, jako obeznani z realiami panującymi w Danii pomogą w złożeniu wniosku i dopełnieniu wymaganych formalności.

Formalności nie są skomplikowane

Do wniosku o pozwolenie na dalsze korzystanie z polskich tablic rejestracyjnych w Danii trzeba dołączyć kopię kontraktu o pracę, kopię dowodu rejestracyjnego i dokumenty, które będą poświadczać, że właściciel samochodu regularnie wyjeżdża z Danii do Polski. Duńskie urzędy są przyzwyczajone do wdrażania takich procedur, ponieważ obok pracowników tymczasowych, wnioski o pozwolenie na poruszanie się po miejscowych drogach na obcych numerach regularnie składają też studenci. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które przeprowadzają się do Danii na stałe. Muszą one zarejestrować wóz w Urzędzie Rejestracji Pojazdów i zgodnie z urzędowymi wytycznymi opłacać podatek rejestracyjny.

Po więcej informacji na temat pracy tymczasowej w Danii zapraszamy do zakładki Aktualności